logo Unihal

Univerzální montované haly

+420 702 107 808
+420 702 107 808

Životnost opláštění haly


Trvanlivost opláštění montovaných hal

Velkou předností ocelových montovaných hal a jejich opláštění je dlouhá životnost haly bez nutnosti velkých nákladů na údržbu.

Opláštění ze sendvičových panelů je kryto pozinkovanými plechy s povrchovou úpravou nátěrovými systémy, které zajistí další dodatečnou ochrany a navíc estetický efekt. Vrchní nátěr je zejména žádoucí v ochraně proti vlhkosti, která by mohla snižovat v průběhu let kvalitu materiálů. Je více než žádoucí působení vlhkosti eliminovat, proto naše společnost také doporučuje montované haly s ochranným soklem kolem celé haly, který chrání opláštění od vzlínavosti vody stejně tak jako od manuálního poškození například manipulační technikou.

Předpokládaná životnost opláštění haly

Životnost opláštění haly je závislá na několika faktorech:

  • místo realizace haly
  • klimatické podmínky dané lokality
  • sklon střechy haly
  • orientace haly
  • agresivita prostředí
  • barevný odstín opláštění haly
  • účel a využívání haly

Průměrně se udává životnost kvalitního opláštění 30 let. Po tuto dobu není se doporučuje občasná nenáročná údržba omytím panelů a mechanickým odstraňováním nanesených nečistot - zejména ve střešní části haly. Životnost prosvětlovacích panelů vlivem slunečního záření je o něco nižší, je udávána 25 let.

Teplota ovlivňuje trvanlivost opláštění

Vnější i vnitřní teplota má nemalý vliv na životnost opláštění haly. S tím souvisí i zvolená barevná variace haly. Pravidlem je čím světlejší barva opláštění haly, tím je životnost opláštění delší. V našich teplotních podmínkách teplota v létě u tmavých povrchů může dosáhnout v létě až 80°C, při stejných podmínkách u světlých odstínů opláštění je teplota až o 30°C nižší. 

Co se týče fyzikálních vlastností opláštění haly, jako jsou tepelně izolační vlastnosti, neprůvzdušnost, únosnost, akustika, požární odolnost, tam je životnost udávána až 40 a více let.